ЖИТЕЛЬ НОВОМОСКОВСЬКА ПОДАВ ДО СУДУ НА ВОДОКАНАЛ: ЧОГО ДОБИВАВСЯ І ЯКЕ РІШЕННЯ СУДУ

До Новомосковського міськрайонного суду звернувся громадянин, який має в місті квартиру, але сам у ній не проживає. У 2021 році він отримав повідомлення від КП «Новомосковськ водоканал», що за його квартирою є заборгованість на суму 1,2 тис.грн. Але у квартирі ніхто не проживав, а тому воду ніхто не споживав, показники лічильника не змінювалися. Навпаки, як стверджував хазяїн, за квартирою залишалася переплата за водопостачання й водовідведення на понад 2 тис.грн.

З роз’яснень працівників водоканалу стало відомо, що заборгованість виникла внаслідок зняття з обліку лічильника води, який не був своєчасно (раз на 4 роки) повірений. З цієї причини нарахування проводилися не за показниками засобів обліку води, а згідно діючих норм споживання, які складають 10,531 куб.м на одну людину на місяць. В квартирі прописані двоє людей.

Хазяїн квартири звернувся до суду з проханням визнати незаконними дії водоканалу й зобов’язати КП здійснити йому перерахунок згідно з показаннями засобів обліку. Позивач зазначав, що в його обов’язки як споживача не входить повірка лічильників.

Суд, дослідивши матеріали справи та доводи сторін, встановив, що в укладеному між позивачем і КП «Новомосковськ водоканал» договорі про надання послуг з водопостачання та водовідведення зазначено обов’язок споживача придбати і встановити лічильник, який буде перебувати у нього на балансі та обслуговуванні, проводити його періодичну повірку.

Поряд з цим, у договорі передбачене право КП у разі самовільного приєднання до водопроводу або при безобліковому водокористуванні проводити розрахунки за пропускною спроможністю труби вводу, швидкості руху води 2 м/с та дією її повним перерізом.

В судовому засіданні також було встановлено, що повірка лічильників повинна проводитися саме за рахунок споживачів. Так, до прийняття Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набрав чинності у 2017 році, періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювання, що є власністю фізичних осіб, здійснювалися за рахунок суб’єктів господарювання, що надають комунальні послуги. Але з прийняттям цього закону це робиться за рахунок власників таких приладів обліку. Власником квартирного приладу обліку води є споживач.

Використання приладів обліку без своєчасного проведення повірки є порушенням норм чинного законодавства. Тому даний лічильник був на законних підставах знятий з абонентського обліку, а нарахування здійснювалося згідно діючих норм питного водопостачання.

Суд ухвалив рішення: в задоволенні позовних вимог хазяїна квартири до комунального підприємства «Новомосковськ водоканал» - відмовити.

Додамо, що наразі, на період дії режиму воєнного стану, своєчасна повірка лічильників не є обов’язковою й вона не матиме таких наслідків, які розглядав суд. Але повірку, по можливості, все ж бажано робити навіть зараз, оскільки з припиненням війни поновиться й дія усіх призупинених нормативних норм. До того ж за 4 роки роботи прилади можуть виходити з ладу й неправильно вимірювати обсяги наданої послуги.

Нагадаємо, що для соціального захисту населення під час воєнного стану КП «Новомосковськ водоканал» надає знижки для незахищених верст населення при замовленні послуг з повірки приладів обліку води та відкачування вигрібних ям. Пільги стосуються пенсіонерів з доходом до 5000 грн, ВПО та малозабезпечених родин, які перебувають на обліку в міському УПСЗН. Довідки за телефоном 050-326-25-98.