У Новомосковську на Масляну традиційними гуляннями проводжали зиму та зустрічали весну

Масляна - слов'янське традиційне свято, яке відзначається протягом тижня перед Великим постом. В цьому, 2019 році, Масляна почалася 4 березня і тривала аж до 10 березня включно. Тому саме в останній день Масляної, 10 березня, новомосковці зібрались біля міського Будинку культури ім. О. Гончара, аби гучними піснями та запальними танцями провести зиму та зустріти весну.

Масляну можна вважати одним з найбільш яскравих і веселих народних свят. Починаються урочисті гуляння щороку в різний час в залежності від дати Великодня. Але завжди вона відзначається за тиждень до початку Великого посту. Хоч свято це і вважається язичницьким, але невідривно залежить від церковного календаря і святкування одного з найголовніших подій у слов'ян - Великодня.

В цьому році святкування масляної проходило під гаслом: «Сьогодні край наш весь гуде, щира Масляна іде!». Головним спонсором даного свята виступив депутат міської ради, голова бюджетної комісії Олексій Валерійович Фрейдін.

Сам же святковий захід пройшов за участі творчих колективів управління культури, молоді, національностей і релігій м. Новомосковська. Чудову концерту програму усім гостям свята подарували: зразковий хореографічний колектив «Грація», народний вокальний колектив «Заспів», народний хор козацької пісні «Самарська слобода», зразкова естрадно-циркова студія «Меланж-Арт», вокальний гурт «Родичі» та ін.

Цього року ведучими та акторами були студенти НККЕП ім. С. В. Литвиненка, які розповідали всім присутнім про обряди, традиції та звичаї святкування масляної.

Не обійшлося на святі і без головного атрибуту – млинців. За давніми традиціям, млинці пекли про запас, на весь тиждень - і чим їх більше, тим багатше буде жити сім'я. Також млинець асоціювали з яскравим і палким сонцем, якого так бракувало протягом всієї зими. Бездоганні млинці виходили лише у старій глиняній печі і тільки на сковорідці з чавуну. Рецепти млинців на Масляну передбачали, що запікати їх необхідно із двох боків, щоб смак був особливим і насиченим. У кожної господині був свій секрет і рецепти млинців на Масляну, які передавалися з покоління в покоління.

Саме з млинцями на святі були пов’язані конкурси та розваги. Так, наприклад, учасникам конкурсів потрібно було  з тоненьких млинців вигризти сніжинку. В кого млинець був найбільше схожий в розгорнутому виді на сніжинку той і переміг. Або ж конкурс «Вгадай млинець», де учасникам зав´язують очі і вони мають вгадати начинку млинця, скуштувавши по 1му разу. Переможці даних конкурсів нагороджувались чудовими призами, але й інші учасники отримали невеличкі нагороди за участь.

На превеликий жаль в той день погода  дуже зіпсувалась та завадила новомосковцям у повному обсязі відгуляти Масляну. Здавалось наче зима не хотіла покидати наш край та поступитись місцем теплій весні. Саме через погані погодні умови організатори заходу були змушені скоротити святкову програму.

Завершенням свята стало традиційне спалювання опудала. Даний обряд є дуже важливим та смисловим атрибутом Масниці, адже він безпосередньо відноситься до родючості. Також вважалося, що разом із спаленим опудалом люди позбавляються від всіх негараздів і напастей, які супроводжували їх у минулому.

Багато століть тому вірили, що через жертвоприношення можна позбутися від будь-яких бід і негараздів. Саме тому опудало виготовлялося за образом і подобою людини. До того ж, опудало-масницю обожнювали обряджати в різноманітні жіночі сукні, асоціюючи його із лютою зимою, яка йде та поступається місцем весні.

На останок хотілося б повідомити ВАЖЛИВУ ІНФОРМАЦІЮ! для тих, хто придбав на святі лотерейні квитки та не зміг взяти участь у самій лотереї. Всі ті, хто придбав квиточки, прохання зберегти їх і завітати на свято «Трійці» до НМБК ім. О. Гончара де все ж таки буде проведено лотерею і щасливчики отримають свої подарунки. Дату та час проведення «Трійці» буде повідомлено трохи пізніше.

Комментарии