У Новомосковську зросла кількість хворих на туберкульоз

22 березня у великій актовій залі Новомосковської міської ради пройшло щоквартальне засідання координаційної рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при виконавчому комітеті. Головним доповідачем щодо ситуації із вищезазначених захворювань в нашому місті виступила лікар-фтизіатр КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» Темченко Світлана Іванівна.

Загалом на порядок денний було винесено три досить важливих питання, а саме:

  1. Стан епідемічної ситуації з туберкульозу у місті Новомосковську.
  2. Стан надання медичної допомоги хворим на туберкульоз у м. Новомосковську.
  3. Надання соціальних послуг хворим на туберкульоз: координація діяльності місцевих органів влади та неурядових організацій.

Проводячи аналіз роботи протитуберкульозного кабінету КЗ «Новомосковська центральна міська лікарня» Світлана Темченко розповіла, що за IV квартали 2018 року у Новомосковську було виявлено 50  осіб хворих на туберкульоз, із них – 36 чоловіків та 14 жінок. 20 хворих з 50 осіб є ВІЛ-інфікованими (15 чоловіків та 5 жінок). З цих 50 хворих у 28 осіб виявлені мультирезистентні форми туберкульозу – це саме ті форми, які найважче піддаються лікуванню. Більшість хворих на ТБ складають працездатні люди у віці від 30 до 50 років. Окрім того у 15 пацієнтів стався рецидив хвороби (11 чоловіків та 4 жінки), тобто після лікування хвороба знову повернулась але вже в досить ускладненій формі.

Позалегеневий туберкульоз було виявлено у 6 осіб, із них:

- 3 – органів дихання, внутрішньо грудних лімфатичних вузлів;

- 2 – кісток та суглобів;

- 1 – периферичних л/вузлів.

Порівнюючи статистику минулих років, на засіданні було зазначено, що у місті значно зросла кількість хворих на туберкульоз. Так наводячи таблицю порівнянь за 2017 та 2018 роки у місті було виявлено 7 осіб хворих на ТБ.

Але якщо простежити загальну ситуацію із захворюванням  починаючи з 2013 року, то найбільшу кількість хворих виявили у 2014-му. На той час їх кількість складала 75 осіб.

Наразі в нашому місті активно ведеться робота по лікуванню хворих на туберкульоз:

- в пунктах контрольованого лікування проліковано 45 осіб;

- соціальна підтримка за безпосереднє контрольоване лікування  була надана у вигляді продуктових наборів на суму 30240 грн. (із місцевого бюджету);

- на супроводі ЛЖВ перебували 72 особи хворих на туберкульоз, які також отримують соціальну підтримку у вигляді продуктових наборів двічі на місяць;

- відмов від лікування серед нових хворих не було.

Для діагностики захворювань у місті Новомосковську існує 2 пункти збору мокротиння, та один майданчик. Загалом було обстежено з підозрою на туберкульоз – 289 осіб, вперше виявлено 19 бактеріовиділячів – 6,57%, високий відсоток неякісного матеріалу – 26,9%.

На превеликий жаль в нашій країні не існує закону, який би змушував хворих на туберкульоз та ВІЛ-інфекції/СНІД проходити повний курс лікування. Більша частка хворих – це неблагополучні сім’ї/особи, які ведуть не зовсім правильний спосіб життя. І єдиним способом залучення хворих до проходження процедур, здачі аналізів та проведення лікування є надання соціальну підтримку у вигляді продуктових.

Окрім основних питань на засіданні піднімали і тему перевантаження апарату для флюорографії. Заступник міського голови Дакова Тетяна Дмитрівна зазначила, що міська влада працює над тим, аби місто отримало пересувний флюорограф. За його допомогою можна буде організувати обстеження містян в різних районах міста.

За статистикою 1 хвора особа на туберкульоз за рік може інфікувати близько 35 осіб. Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.

Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.

Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання.

Насправді на туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме:

- особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз;

- ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД;

- особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;

- особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет);

- діти, оскільки їх імунна система не сформована;

- літні люди через послаблення їх імунної системи.

Пам’ятайте, що туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування.

Комментарии