У Новомосковському районі побудували унікальний олійноекстракційний завод

Найсучасніший комплекс із переробки олійних культур побудований у м. Перещепино Новомосковського району завдяки інвестиціям компанії «Ristone Holdings», за сприяння й гарантії народного депутата України Вадима Нестеренка.

Загальна сума капіталовкладень склала приблизно 350 млн грн. Це — одне з найбільших інвестиційних вкладень за останній час в економіку України й Новомосковського району Дніпропетровщини.

Підприємство розташоване на території, що межує з ТОВ «Орільський об’єднаний елеватор». Планова потужність олійноекстракційного комплексу з цілодобовим режимом виробництва становить 640 тонн переробки насіння соняшнику на добу. Оскільки завод ще не вийшов на планову потужність, зараз він у середньому переробляє приблизно 500 тонн насіння соняшнику на добу.

З 200–220 тисяч тонн запланованого інвестором щорічного обсягу переробки, власного насіння соняшнику вирощується не понад 60 тисяч тонн. Решту планують закуповувати в місцевих сільгоспвиробників. І це дуже важливо, оскільки забезпечує селянам гарантований збут своєї сільгосппродукції.

Основним напрямком діяльності комплексу є глибока переробка олійних культур. Планується випуск такої продукції: олія соняшникова нерафінована; шрот гранульований, що містить до 40 % протеїну в кормі для худоби; експандована макуха, а з відходів виробництва (лушпиння соняшника) — пелети для опалення.

Підприємство побудовано за новітніми технологіями з використанням безпечного обладнання і, що дуже важливо, — без викиду шкідливих речовин в атмосферу. Сертифіковані в ЄС технології гарантують захист навколишнього середовища.

Ось що сказав нашій газеті директор Перещепинського комплексу з переробки олійних культур Василь Жовненко щодо цього:

— До структури комплексу входять такі підрозділи: олієпресовий цех; цех екстракції; відділення гранулювання лушпиння; відділення гранулювання шроту, його зберігання та відпуску в авто- і залізничний транспорт; склад зберігання соняшникової олії з відвантаженням в авто- і залізничний транспорт; виробничо-технічна лабораторія й котельня, яка працює на відходах виробництва — пелетах із лушпиння соняшника.

Продукцію підприємства планується реалізовувати не тільки в Україні, а й відправляти на експорт.

— Завдяки організації виробництва опалювальних пелет, Перещепинський комплекс із переробки олійних культур став безвідходним виробництвом. Олійні, так само як і деревні пелети мають високу теплотворну здатність без викиду шкідливих речовин у навколишнє середовище, оскільки в цьому виді палива відсутня сірка. Як і вироблена олія, пелети, крім внутрішнього ринку, будуть реалізовуватися за кордоном. Перша країна, що побажала купувати в нас цей популярний зараз біоенергозамінник — Польща, — констатує заступник директора з виробництва Сергій Лізантан. — А золу, що утворюється в результаті їх згоряння в котельні, будемо використовувати в якості органічних добрив. Це буде значна підмога для підгодівлі ґрунту, оскільки котельня «зжирає» 30 тонн пелет на добу.

За словами дирекції комплексу, цехи оснащені найкращим обладнанням вітчизняного виробництва, яке, хоч це звучить і незвично, за надійністю та якістю перевершує закордонні аналоги. І це теж — внесок у розвиток економіки України. Віддано перевагу лише зарубіжній електроніці, насосам і окремим зразкам обладнання.

Як сховище сировини (насіння соняшнику) тимчасово використовуються потужності, що розташовані по сусідству Орільського об’єднаного елеватора. Майбутні власні чотири ємності для зберігання сировини місткістю в 5 тисяч тонн кожна, знаходяться в процесі будівництва. Як і відділення гідратації для додаткового очищення олії та отримання цінного в кондитерському виробництві фосфатидного концентрату.

У процесі побудови також відділення автовигрузки, звідки насіння з вантажних автомобілів будуть транспортуватися в стаціонарні сховища заводу.

Перещепинський олієекстракційний комплекс, що важливо для конкурентоспроможності та затребуваності його продукції, має можливість вивантаження-відвантаження продукції, що випускається як залізничним, так і автомобільним транспортом.

Будівництво олійноекстракційного заводу на території 38-го виборчого округу, у необхідності якого переконав інвесторів народний депутат України Вадим Нестеренко, — це серйозний внесок в економіку Перещепинської ОТГ. По-перше, це робочі місця зі стабільною оплатою та стабільними відрахуваннями в бюджет ОТГ. По-друге, це оплата визначених законом стабільних податків до місцевого бюджету. Крім того, нове підприємство сприяє збереженню залізничної станції та відродженню інфраструктури залізниці. Як відомо, одне робоче місце на введеному в експлуатацію промисловому підприємстві забезпечує п’ять додаткових робочих місць у суміжних галузях. А об’єднані громади можуть бути життєздатними тільки в тому випадку, якщо вони створюють умови для приходу інвесторів і відкриття промислових виробництв. Це дуже добре розуміє народний депутат Вадим Нестеренко, залучаючи для населених пунктів округу інвестиції в промисловість.

Євген ЄВТУШЕНКО

Однак!..

Як не дивно, але під час прогресуючого безробіття, створений Перещепинський завод поки відчуває дефіцит у кадрах. За твердженням його директора, не вистачає приблизно 30 осіб. Спеціальностям, які необхідні підприємству, ніде не навчають. Кваліфікацію можна отримати безпосередньо на заводі, у процесі роботи. Навчати будуть досвідчені фахівці з великим досвідом роботи на аналогічних підприємствах. Одна умова — бажано мати елементарну базову технічну спеціальність, переважно зі знанням хімії, або ж мати досвід роботи з технікою. Підприємство гарантує гідну зарплату, повний соцпакет із виплатою бонусів за роботу в нічні зміни, святкові дні. Для зручності працівників підприємства організовано їх вивезення та підвезення автобусами на зміну до прохідної.