Не можна боятися хорошого!

Спробуємо підвести підсумки заочної дискусії городян про нову площу та про «фонтан Нестеренка»

Ввечері в суботу 27-го вересня приблизно у 25 тисяч городян на обличчях були посмішки, радість і гордість за новий красивий куточок міста, а з понеділка в соцмережах почався філософський скандал на одвічну тему «що таке добре й що таке погано»…

Дуже великим контрастом виглядали на сторінках Фейсбука і Твіттера яскраві фото та захоплені коментарі, пов’язані зі святом відкриття оновленої центральної площі Новомосковська, та нечисленні, але старанно поширювані соцмережами, негативні крики про те, що «площа погана», «фонтан поганий», «краще було б…», «будівельники-халтурники» тощо. Давайте розберемося в цих стереотипах разом.

Аргументи противників модернізації центру міста легко збираються в кілька узагальнених тез. Люди похилого віку, у яких із віком виникають проблеми зі здоров’ям, кажуть, що краще б лікарню відремонтували. Молоді сім’ї пишуть, що краще б дитячий садок побудували. Жителі приватного сектора вважають, що краще б їм лампочки освітлення вкрутили. Автовласники кричать, що краще б дорогу на Решкут відремонтували. І всі мають рацію. Мають рацію зі своєї вузької точки зору. А давайте подивимося на ситуацію з точки зору всього міста, усіх городян. Як це не дивно, але до такого погляду багато людей просто не звикли.

У кожного городянина свої проблеми й потреби, але є загальні потреби всіх. Площа — це ж не тільки нова плитка або екзотичні сакури на газонах, не тільки унікальний фонтан і прекрасне дитяче містечко. Площа — це вагома частина міської інфраструктури. Тут проведений не косметичний, а глибокий ремонт — заміна та оновлення міських комунікацій, з’явилося якісне освітлення та відео-спостереження. Усе це — елементи громадської безпеки. Тобто тепер городяни отримали чималу територію, на якій можуть спокійно та безпечно проводити час, гуляти з дітьми, запрошувати сюди гостей. Площа потрібна всім. І тим молодим сім’ям, які після садка приведуть сюди своїх дітей, і тим стареньким, які отримали можливість посидіти на зручних антивандальних лавочках серед гарної природи, обговорити свої проблеми і хвороби.

А всім, хто продовжує твердити, що «можна витрачати гроші на щось інше», у принципі вже вичерпно відповів народний депутат Вадим Нестеренко: «можна, потрібно й повинно»! Згадайте, що він починав свої проекти в місті та на окрузі аж ніяк не з площі. Спочатку були реалізовані численні проекти реконструкцій та капітальних ремонтів шкіл, дитячих садків, медичних закладів, клубів і палаців культури. У Новомосковську за останні роки відремонтовано доріг більше, ніж за десять попередніх років, а найперша програма Вадима Нестеренка стосувалася висвітлення окраїнних районів міста. Подивіться щорічні звіти народного депутата про те, скільки грошей із бюджетів різного рівня він привів у місто та на округ. Рахунок доведених до розуму довгобудів, капітальних ремонтів, реконструкцій об’єктів соцкультпобуту йде на десятки. І тільки після цього стало можливим подумати про головну площу Новомосковська, як про обличчя міста та символ обраного вектору розвитку.

Якщо весь час скиглити й не розвиватися, якщо налаштувати мозок тільки на негатив, то в кінцевому рахунку втрачається й сенс життя, і його якість. Народний депутат в одному з інтерв’ю говорив про це цілком зрозуміло й аргументовано: «здавалося б, питання площі не першорядне на тлі сьогоднішньої ситуації, але насправді — воно дуже важливе. Психологічно важливе! Воно показує перспективу розвитку, показує майбутнє міста. Це своєрідній символ, що кличе за собою. І ще — це якась європейська планка якості, яку ми виставили на такій висоті, щоби рівнятися на неї й тягнутися до неї у всіх інших проектах».

Психологи вам пояснять, що в житті не існує стану спокою. Людина, сім’я, місто — або рухаються вперед, ростуть, розвиваються, або відступають назад, падають і руйнуються. А в русі вперед потрібно задавати високі орієнтири та цілі. Якщо Новомосковськ і його жителі бачать перед собою мету жити в красивому, затишному й безпечному місті європейського формату, то нова площа — це хороший крок у заданому напрямку. На місці класичної «совкової архітектури», яка створювалася тільки як місце для встановлення обов’язкового пам’ятника Леніну, з’явилася європейська площа. Сюди без сорому й незручності можна запрошувати гостей і з Києва, і з Берліна. Власне кажучи, той потік городян, який йшов на площу в дні, коли працював фонтан, і йде сьогодні просто погуляти, помилуватися, порадіти — найкраще підтвердження цієї тези. У міста з’явився об’єкт інфраструктури, який задав високу планку розвитку та став затребуваним усіма городянами різного віку.

Водночас у деяких ЗМІ та в соцмережах розганяють взагалі запаморочливі й безглузді тези про те, що «краще б ці гроші витратили на те, щоби погасити борги жителів за тепло». Я б відповів так: «а ще краще, якби зима в нас була теплою, як у Африці». Ті, хто з якимись своїми корисливими цілями розганяють цю тезу про борги, явні брехуни та лицеміри. Площу будували за кошти цільової субвенції з Фонду регіонального розвитку держбюджету, грошима якого розпоряджається Кабмін. Вони вирішують, скільки грошей витратити на дороги, скільки на лікарні, скільки на рекреаційні об’єкти.

Ми могли відмовитися від грошей на площу, але це був би відвертий ідіотизм. Ми могли б узяти гроші на площу, але витратити їх на лампочки або погашення боргів, але це було б порушенням Бюджетного кодексу і кримінальним злочином. Але серед нас немає ні ідіотів, ні злочинців. Є, мабуть, тільки невелика групка вічних міських псевдо-активістів і сумовитих скигліїв, які живуть за принципом «чим місту гірше, тим нам краще». Їх би дуже влаштувало, якби в Новомосковська не було ні субвенції, ні площі, ні фонтана. Але 99 % городян — нормальні й розсудливі люди. Вони розуміють, що якщо в міста чогось не було й раптом з’явилося, причому без витрат грошей із міського бюджету, то це однозначно добре.

А скиглії продовжують страждати через те, що витрати на утримання фонтану ляжуть непосильним тягарем на міський бюджет. Посил загалом правильний. Але логіка його рішення — відверто маніпулятивна. Так, ситуація в економіці країни сьогодні складна й сумна. Економити можна на всьому. Наприклад так, як це роблять у багатьох містах Польщі та Словаччини: там включають кольоромузичні фонтани на кілька годин у вихідні дні, а в решту часу фонтани працюють в економ-режимі. І давайте розуміти, що наша площа і фонтан побудовані не на 1–2 роки. Пройдуть важкі часи, режим роботи можна буде переглянути й додати в життя більше свята.

Є й ще одна тема для негативних стереотипів, які свідомо розганяють любителі поплакатися. Мовляв, якість робіт низька, уже на дитячому майданчику штучне покриття пошкодили, але в цій темі потрібно розділяти мухи та котлети.

Спочатку про мух. Проект реконструкції робився як антивандальний. Усе, що можна було, заховано під землею чи під основою фонтану, але кому могло прийти в голову те, що знайдеться нездоровий від своєї нахабності та невихований городянин, який заїде на плитку площі автомобілем? Об’єкт будувався для нормальних людей, а не для пацієнтів психлікарні. Вихід, безумовно, є. Доведеться поставити блокування проти ненормальних автовласників.

Що стосується покриття дитячого містечка та його обладнання, то в цієї медалі є дві сторони. Перша й найголовніша — підрядник дав гарантію на якість своїх робіт, постачальник озеленення дав гарантію на дерева та саджанці. Якщо з’являються проблеми, вони виправляються за кошти гарантів.

А ось інша сторона медалі — це вже про городян. Ажіотаж перших днів після відкриття площі та кількість людей і сімей, що побували тут одночасно, цілком зрозумілі. Але всім потрібно розуміти, що кожен елемент ігрового обладнання має свій паспортний запас міцності. І якщо сидіння призначене для 3-х дітей, то 5 дорослих обов’язково його продавлять і обірвуть. Якщо лампочки підсвічування дерев антивандальні, то навряд чи 40-річному парубку варто експериментувати й бити по ним камінням або стрибати на них з усієї дурі.

Прекрасний зелений газон у наступний літній сезон буде вабити до себе людей посидіти на ньому. Власне, саме так газон і використовують у європейських містах, але кожному городянину це не заважає бути дбайливим господарем міста. Дайте газону прижитися і зміцнитися хоча б півроку, потерпіть, не будьте варварами.

Площу, а особливо фонтан, відразу облюбували підлітки-ролери. У дорослих це викликало обурення. Дорослі праві й неправі одночасно. Дійсно, категорично не можна знищувати форсунки фонтану, фонтан не для катань, вистачає місця навколо. Але зате ми всі разом побачили проблему молоді — їм потрібен майданчик для свого екстриму. Значить, цей запит обов’язково потрібно врахувати при проектуванні реконструкції набережної, парку. Місто повинно бути комфортним для городян різного віку.

Якщо спокійно розібратися у всьому, не влаштовуючи істерик, то городянам можна привітати один одного. У Новомосковську з’явилася по-справжньому комфортна й затишна територія. Та і площа цього комфорту чимала — майже 3 га, а плановий термін експлуатації — 50 років. Задайте собі питання — це добре чи погано? І спробуйте самі собі чесно на нього відповісти.

Віталій ШИЛОВ