На главную
poleznaya@ukr.net
(068) 309-62-77
пер. Казачий (быв. Артёмовский), 3
Новомосковск, Украина
 
ДТЭК
Развитие
Лучшая Новомосковская улыбка
13 998 000 грн
общий долг за тепло по городу

Новомосковщина без води: хто винен і що робити?


29.07.2018, 17:22


Жителі низки населених пунктів Новомосковського району перекривають траси, викликають телебачення, пишуть гнівні пости у Фейсбуці, але чи допоможе це людям? Навряд чи. Людей, що страждають без води, політичні маніпулятори загнали в глухий кут і зробили заручниками своїх амбіцій.

Чому військові містечка залишилися без води?

Щоби розуміти коріння сьогоднішніх проблем, потрібно зазирнути в історію. У радянські часи трубу до Черкаського і Гвардійського проклали не стільки заради людей, скільки заради цукрового заводу в Губинисі, якому за технологією потрібно багато води. Заради заводу проклали магістральну трубу від каналу «Дніпро-Донбас» до Губинихи. І сама труба, і водозабір, й очисні споруди були власністю підприємства, але, як було прийнято за часів СРСР, заводи несли соціальне навантаження, тому цукрозавод постачав воду від своєї труби до військових містечок, до Вільного та ще декількох сіл. Коли завод зупинився, ребром постало питання — кому віддати трубу, хто буде її експлуатувати й ремонтувати?

За часів губернаторства Миколи Швеця, щоби розв’язати проблему з нічийною трубою, вирішили зробити з Перещепинського міськводоканалу районний водоканал, і повісити на нього поставку води до Черкаського та Гвардійського. Водночас в Перещепино труба взагалі не була потрібна, тут харчувалися водою з власних свердловин. 

За багато десятиліть експлуатації, а особливо в останні 15 років, усі 52 кілометри цієї магістральної водогінної труби прийшли в повну непридатність. Якщо проаналізувати об’єктивні цифри втрат води, можна схопитися за голову. Візьмемо умовні 1,5 тисячі кубів, які райводоканал закуповує в каналу «Дніпро-Донбас». З них 70 % втрачається в процесі транспортування через давно згнилі труби. З решти води — 300 кубів йде на технічні потреби самого водоканалу, а споживачам потрапляє лише 10 % закупленої води. Водночас споживачі оплачують лише 5 % з первинних 1,5 тисячі кубометрів води. 

Упродовж останніх років районні депутати виділяли трохи грошей, щоби частково сплачувати борги за електроенергію, за воду каналу «Дніпро-Донбас», давали на зарплату працівникам водоканалу, але це шлях у нікуди, тому що 95 % втрат — це не економіка.

Три роки тому, коли народним депутатом із 38 округу став Вадим Нестеренко, з обласного бюджету виділили цільову субвенцію. Тоді вдалося зробити проект реконструкції і відновити приблизно 20 кілометрів водоводу, але 32 кілометри труби фактично відсутні. Сьогодні на її заміну немає ні проекту, ні грошей. Райводоканал виявився з арештованими за борги рахунками.

Як розв’язати проблему

Райводоканал фактично банкрут, а труба перебуває на його балансі. Робити фінансові вливання в підприємство-банкрут, ремонтувати своє майно за бюджетні кошти не дозволяє законодавство.

Що робити?

Трохи більш ніж рік тому народний депутат Вадим Нестеренко на сесії Новомосковської райради запропонував механізм виходу з цього глухого кута. Проблема водоканалу в тому, що за рішеннями судів йому за борги блокують рахунки всі його кредитори: ДТЕК за неоплачену електроенергію, постачальник води канал «Дніпро-Донбас», фіскальна служба за податкові борги. Нестеренко запропонував районним депутатам проголосувати за початок процедури ліквідації підприємства. Ця процедура могла тривати роками, але дала б можливість накласти мораторій на виплату зовнішніх боргів. Тоді з’явилася б можливість отримати цільову дотацію з Кабміну, швидко зробити проект реконструкції й замінити трубу. Аргументи були залізні: у Гвардійському та Черкаському мешкають військові частини й сім’ї захисників батьківщини. Та і гроші тоді в Кабміну були, народний депутат два роки поспіль добивався, щоби населені пункти округу отримували субвенції з держбюджету на розвиток інфраструктури територій.

Але що сталося далі на сесії райради? Навколо трибуни застрибали й закричали активісти, що представляють різні модні партії і громадські організації. Взагалі не розбираючись у проблемі, вони закричали, що пропозиція нардепа — це «якась афера», що хтось, мовляв, «хоче приватизувати» цю геть зогнилу трубу. Багато тоді версій вигукували, твердо заявили, що «не дамо розвалити водоканал». Насправді всі ці активісти боролися не за водоканал і безперебійну поставку води у військові містечка. Вони боролися проти народного депутата, а людей із їхніми проблемами зробили заручниками своїх політичних амбіцій.

Це стало зрозуміло одразу. На питання Нестеренко про те, яке альтернативне рішення пропонують активісти, у відповідь цілком серйозно прозвучала відверта нісенітниця: «треба написати лист», «треба провести мозковий штурм». 

У результаті голосів районних депутатів, щоби підтримати пропозицію нардепа не вистачило.

Питання водоканалу на довгий рік просто зависло в повітрі. Активісти заявили, що вони нібито створили робочу групу для своїх «мозкових штурмів», але не провели жодного засідання. Мізків вистачило тільки на перекриття доріг. Дало це результат? Ні. А в перспективі дасть? Ні.

Проблема на проблемі

Сьогодні в активістів і райводоканалу з’явився новий міф для годування людей «сніданками». Вони розповідають про те, що десь є проект реконструкції труби за який потрібно заплатити 400 тисяч гривень. Уже в цій цифрі ховається підступ. Існують суворі державні проектно-будівельні норми, де зазначено, що вартість проектно-кошторисної документації становить від 1 до 1,5 % вартості самих робіт. За оцінками фахівців заміна 32 кілометрів труби за сьогоднішніми цінами обійдеться десь у 180–200 мільйонів гривень, отже проект повинен коштувати приблизно 2 мільйони. Якщо замість технічного проекту водоканал придбає ескізний проект, то він не пройде державну експертизу, його не можна буде реалізувати.

Ситуація критична, страждають люди, тому народний депутат Нестеренко звернувся до районних депутатів, попросив їх виділити потрібну суму. Цього разу голосів вистачило й райрада відразу виділила перший транш у розмірі 160 тисяч гривень. Другий транш теж в 160 тисяч райрада виділила, але заплатити не змогла. Чому? Тому що у водоканалу заблоковані рахунки. Те, про що говорилося й попереджалося рік тому, що не захотіли зрозуміти активісти, сьогодні спрацювало знову таки проти людей. 

Ну добре. Припустимо район знайде варіанти як доплатити до 400 тисяч за проект, але як цей проект реалізувати? Потрібні гроші й потрібно вирішити земельне питання.

У процесі децентралізації в країні виникла серйозна структурна проблема, про яку поки вважають за краще взагалі мовчати. Кому має належати водоканал, коли у разі повного створення ОТГ району як такого не буде? Чия це буде власність? За логікою децентралізації — водоканал це колективна власність усіх ОТГ, або в їх власності будуть шматочки загальної труби, які проходять на їхній території. Відразу виникають земельні питання. Щоби відремонтувати трубу, потрібно отримувати належним чином оформлені згоди тих суб’єктів, через територію яких труба проходить, а без оформлення землі жоден проект не пройде державну експертизу.

У військових містечок таких земельних проблем мільйон, наприклад, зі школою, під будівлею якої немає шкільної землі, аналогічно з житловим фондом. Уся земля Черкаського і Гвардійського належить Міноборони, але без землі майбутня тутешня ОТГ не зможе витратити жодної своєї бюджетної копійки на розвиток власної інфраструктури.

Багато місцевих жителів уже забуло про те, як два роки тому Вадим Нестеренко почав ходити кабінетами Міноборони, брав із собою глав рад, зводив їх із керівництвом міністерства. Тоді були зроблені дуже важкі перші кроки до розв’язання проблеми землевідведення та інфраструктури, але потім з’явилися активісти і весь переговорний процес зруйнували. 

Хто сьогодні їздить у Міноборони? Хто розв’язує проблеми власності для майбутніх громад? Ніхто.

Активісти-критикани потішилися рік перекриттям доріг і своєю головною роллю в телевізійних сюжетах про ці неподобства, а тепер опинилися в глухому куті, попутно загнавши туди жителів військових містечок.

І ще одне: домогтися грошей на заміну водопровідної труби можна було рік тому, коли в країні був відносний добробут із бюджетом і попереду не маячили вибори. Сьогодні ніхто не дасть ні копійки. Рік був втрачений даремно. Тим паче, за великим рахунком ця труба нікого крім Гвардійського та Черкаського не цікавить, вона нікому не потрібна. Перещепине має свої свердловини, і місцеве ОТГ зараз займається тим, що відділяється від райводоканалу, забираючи свої водонапірні башти, свою мережу і відмовляється від труби. Голубівці, Вільному теж труба не потрібна, вони в найближчій перспективі теж перепідключаться на свердловини. Лише Перещепине виявилося заручником ситуації. ДТЕК, розуміючи що на військових містечках він відключити від електроенергії насоси не може, відключає насоси в Перещепино.

Ось вам і причини водного колапсу у Гвардійському та Черкаському. Маленька купка партійно-громадських активістів горлопанили у своїх власних інтересах, а жителі військових містечок розсьорбують заварену ними кашу.

Коментар до теми

Редакція звернулася по телефону до народного депутата Вадима Нестеренко, попросивши його прокоментувати ситуацію з новомосковським райводоканалом.

- Вадим Григорович, як на вашу думку можна розв’язати проблему реконструкції водоканалу? З тими ж самими 400 тисячами, які потрібно заплатити за проект.

- Свій варіант вирішення я запропонував більше року тому. Його тоді не підтримали. Сьогодні ситуація значно гірша. Я, звичайно, не розумію, чому громадськість Черкаського і Гвардійського сама відмовившись від мого варіанту, сьогодні намагається повісити провину на мене, але я вмію відрізняти особисті образи й реальні проблеми людей, тому всупереч бажанням активістів не відходжу в сторону від проблеми. Я розумію, що жителі військових містечок не винні в чужих амбіціях і навколополітичних скандалах, тож людям потрібно допомогти.

Перше. Я працюю з районною владою над тим, як законним чином завершити проплату необхідних коштів на виготовлення проекту реконструкції. Тут я можу твердо обіцяти, що питання буде вирішене. Друге. Я вже практично домовився з ОДА, що якщо цей проект буде відповідати всім нормативам і пройде держекспертизу, то ми спробуємо в цьому році провести його через тендер. Третє й найскладніше. Шукати гроші на реалізацію проекту потрібно було минулого року, зараз усі бюджети розписані, грошей немає. Проте, у разі появи в райводоканалу проектно-кошторисної документації, я поїду до Гройсмана й докладу всіх зусиль до того, щоби донести до прем’єр-міністра всю складність ситуації з водопостачанням військових та їхніх сімей. Думаю, що в цьому питанні якраз потрібна розумна активність громади Гвардійського та Черкаського — не перекриття трас, а вагомі аргументи та діалог з урядом.

 

По матеріалам: ТРКЧитайте также


Новомосковці завоювали срібло на обласних змаганнях з картингу
19.10.2018, 13:14
Новомосковці завоювали срібло на обласних змаганнях з картингу
Днями на картодромі «Дніпро Карт» в Кам'янському відбувся чемпіонат області з картингу серед спортсменів з ураженням слуху. У змаганнях взяли участь команди з Дніпра, Кривого Рогу, Новомосковська та Кам'янського. Відкриваючи турнір, керівник міського комунального закладу «Інваспорт» Юрій Коновалов побажав учасникам гарного настрою, оптимізму і впевненості в перемозі, а всім глядачам - отримати масу позитивних емоцій і нових вражень. Кращий результат в змаганнях показала команда з міста Кривий Ріг у складі Олексія Карасьова і Віталія Москаленка. Друге місце - у команди з Новомосковська (Роман Левченко, Юрій Денисенко), третьою стала команда з Кам'янського в складі Ігоря Бульченко і Олексія Олиференко. Вітаємо наших земляків з перемогою та бажаємо подальших успіхів у такому незвичайному виді спорту. За матеріалами видання «СЕГОДНЯ»
просмотров: 137
В Новомосковске состоялось шествие против рабства
19.10.2018, 11:37
В Новомосковске состоялось шествие против рабства
Сегодня, 18 октября, состоялось шествие работников социальной защиты в честь борьбы с современным рабством. Для торговли людьми не существует государственных границ или возрастных ограничений. Более 230 тысяч украинцев пострадали от торговли людьми, независимо от уровня образования и социального статуса. В 2017-м году статистика показала, что более 60% пострадавших – мужчины. 90% пострадавших попали под трудовую эксплуатацию. Кроме этого, к современному рабству относятся сексуальная эксплуатация, вовлечение в преступную деятельность, торговля органами и принудительное попрошайничество. В шествии приняли участие более ста работников социальной защиты. Соцработники соблюли дресс-код, согласно которому участники акции были одеты в тёмную одежду, а также должны были пройти по улице под чёрными зонтами. При этом участники раздавали прохожим листовки с призывом к борьбе с современным рабством во всех его формах. Шествие закончилось возле школы №15. Андрей Александрович
просмотров: 326
Новомосковські оперативники затримали зловмисників, які пограбували перехожого
19.10.2018, 10:27
Новомосковські оперативники затримали зловмисників, які пограбували перехожого
Двоє раніше судимих зловмисників були затримані правоохоронцями за лічені години. Наразі вирішується питання щодо обрання останнім міри запобіжного заходу.
просмотров: 211
У Новомосковську проходе місячник добровільної здачі зброї
19.10.2018, 10:27
У Новомосковську проходе місячник добровільної здачі зброї
До 31 жовтня жителі міста Новомосковська, Новомосковського, Магдалинівського, Петриківського та Царичанського районів, видавши до поліції незареєстровану зброю, боєприпаси чи спецзасоби, мають можливість оформити на неї відповідні дозвільні документи й тим самим уникнути адміністративної та кримінальної відповідальності за їх незаконне зберігання. 6 одиниць гладкоствольної зброї, яка перебувала у громадян без відповідного дозволу, з них 5 одиниць мисливської та один пістолет травматичної дії у перші тижні жовтня вже здали мешканці міста Новомосковська та Новомосковського району. По одній одиниці гладкоствольної зброї у Петриківському та Магдалинівському районах. 3 одиниці гладкоствольної мисливської зброї та 59 59 бойових патронів калібру 5,45 мм передали до поліції мешканці Царичанського району. Пам’ятайте, що незаконне поводження зі зброєю є злочином, передбаченим ст. 263 Кримінального кодексу України та карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років. Видати зброю можна звернувшись до відділень поліції за місцем проживання, або повідомити за єдиним номером виклику поліції "102".
просмотров: 127
все новости >>>


2008-2018 © «Полезная газета». Все права защищены. Использование любых материалов, размещённых на сайте, разрешается при условии упоминания ресурса и активной гиперссылки на poleznaya.dp.ua Свидетельство о государственной регистрации печатного средства массовой информации ДП № 2080-818 ПР от 20.02.2015 года
профлист днепр купить мак кондитерский купить